IDW will have a booth at New York Comic-Con—they don’t always set up, so make the most of it, with a line-up of signings including Walt Simonson, Louise Simonson, Joe Harris, Gabriel Rodriguez and some of the crew of the Teenage Mutant Ninja Turtles cartoon:
BOOTH #1844
Thursday October 9th
1:00 – 2:00 America’s Army – M. Zachary Sherman (*Check out the exclusive giveaways!)
2:00 – 3:00 Transformers – John Barber, Sarah Stone, Andrew Griffith, Livio
Ramondelli, Mairghread Scott
3:00 – 4:00 Star Trek – Scott Tipton, David Messina
(*Check out the free Star Trek/Planet of the Apes Ashcan!)
4:00 – 5:00 Manhunter Artist’s Edition Launch Party! – Walter Simonson
(*Check out the show exclusive hardcover!)
4:00 – 5:00 Zombies vs Robots, Mars Attacks: First Born – Chris Ryall
5:00 – 6:00 Cartoon Network Presents: Super Secret Crisis War! & More! – Louise
Simonson, Derek Charm
6:00 – 7:00 My Little Pony – Tony Fleecs, Agnes Garbowska, Sara Richard, Andy
Price
Friday October 10th
11:00 – 12:00 Dungeons & Dragons – Jim Zub, Max Dunbar
(*Check out the free D&D Ashcan!)
12:00 – 1:00 V-Wars, Rot & Ruin – Jonathan Maberry
(*Check out the show exclusive V-Wars TPB!)
1:00 – 2:00 Godzilla: Rulers of Earth – Chris Mowry, Jeff Zornow
1:00 – 2:00 Cartoon Network Presents: Super Secret Crisis War! & More! – Derek
Charm, Derek Fridolfs
2:00 – 3:00 Manhunter Artist’s Edition, Ragnarök – Walter Simonson
(*Check out the show exclusive hardcover!)
3:30 – 5:00 Teenage Mutant Ninja Turtles Animated TV Blowout! – Ciro Nieli
(Director), Brandon Auman (writer), Rob Paulsen (voice of Donatello), Greg Cipes (voice of Michelangelo) (*Check out the free poster from Nickelodeon!) (*ticketed signing – See employee for Details)
5:00 – 6:00 Teenage Mutant Ninja Turtles – Paul Allor, Dario Brizuela, Cory Smith,
Charles P. Wilson III
6:00 – 7:00 Little Nemo: Return to Slumberland, Locke & Key – Gabriel Rodriguez
(*Check out the show exclusives!)
6:00 – 7:00 Kill Shakespeare – Anthony Del Col, Conor McCreery, Andy Belanger
Saturday October 11th
10:00 – 11:00 Skylanders – David A. Rodriguez
(*Check out the show exclusive hardcover!)
11:00 – 12:00 My Little Pony – Tony Fleecs, Sara Richard
12:00 – 1:00 X-Files – Joe Harris, Sam “Mister-Sam” Shearon, Joe Corroney,
Greg Scott
12:00 – 1:00 Killogy Halloween Special – Alan Robert
1:00 – 2:00 G.I. JOE – Mike Costa, Robert Atkins
1:00 – 2:00 America’s Army – M. Zachary Sherman (*Check out the exclusive giveaways!)
2:00 – 3:00 Star Trek – Scott Tipton, David Messina, Mike Johnson
(*Check out the free Star Trek/Planet of the Apes Ashcan!)
3:00 – 4:00 Cartoon Network Presents: Super Secret Crisis War! & More! – Louise
Simonson, Derek Charm
4:00 – 5:00 Manhunter Artist’s Edition, Ragnarök – Walter Simonson
(*Check out the show exclusive hardcover!)
4:00 – 5:00 Garbage Pail Kids – Dean Haspiel, Vito Delsante
(*Check out the free Garbage Pail Kids Ashcan!)
5:00 – 6:00 Little Nemo: Return to Slumberland, Locke & Key – Gabriel Rodriguez
(*Check out the show exclusives!)
5:00 – 6:00 Godzilla: Rulers of Earth – Chris Mowry
6:00 – 7:00 Transformers – John Barber, Sarah Stone, Andrew Griffith, Livio
Ramondelli, Mairghread Scott
Sunday October 12th
11:00 – 12:00 America’s Army – M. Zachary Sherman (*Check out the exclusive giveaways!)
12:00 – 1:00 Little Nemo: Return to Slumberland, Locke & Key – Gabriel Rodriguez
(*Check out the show exclusives!)
1:00 – 2:00 The Illegitimates – Taran Killam (Saturday Night Live), Marc
Andreyko
2:00 – 3:00 Garbage Pail Kids – Dean Haspiel, Vito Delsante
(*Check out the free Garbage Pail Kids Ashcan!)
3:00 – 4:00 Skylanders – David A. Rodriguez
(*Check out the show exclusive hardcover!)